گنجایش و ظرفیت؛ نوشته شده بدست سینا مخلصی
جمعه 22 اردیبهشت 1396 ساعت 17:55 | نوشته ‌شده به دست وبلاگ حکیم هیدجی | ( نظرات )

احیا یعنی باز توانی در ابعاد مختلف و تثبیت آن‌که این امر در کنگره به زیبایی اجرا می‌شود. تمام مصرف‌کنندگان مواد مخدر با هر سن و تخریبی، با روش درمانی کنگره، قابلیت نو شدن در تمام ابعاد رادارند. برای مثال اگر حافظه ضعیفی دارید و نمی‌توانید جملات وادی‌ها را حفظ کنید و یا مطالبی را که در سی‌دی‌ها گوش می‌دهید به خاطر بسپارید، به‌هیچ‌عنوان تسلیم القاهای نیروهای منفی نشوید و از قانون همین وادی برای بالا بردن ظرفیت حافظه استفاده کنید.
وادی نهم و تأثیر آن روی من

از زمانی که سفر درونی از ظلمت به نور و از جهل به دانایی آغازشده است، همچنان جنگ با ذرات ناخالصی ادامه دارد. در وادی اول جنگ بر سر تفکر بود؛ در وادی دوم بر سر نیرویی بسیار قدرتمند و الهی بنام امید؛ اگر توجه کرده باشیم متوجه می‌شویم که با عبور از هر وادی، استراتژی و تاکتیک نیروهای شیطانی هم‌تغییر می‌کند. گویی که با داناتر شدن انسان، نیروهای مقابلش هم درزمینهٔ تخریب و انهدام، داناتر می‌شوند.

در این نبرد سلاح یک مسافر، وادی‌هایی است که آموخته و در خورجین دارد. بدون در دست داشتن تفکر، نمی‌توان از نیروی امید بهره‌ای برد. شرط رسیدن به سلاحی قدرتمندتر، کسب آن‌ها به‌صورت پله‌ای است که درنهایت مسافری که بتواند تمام وادی‌ها را فرابگیرد و در زندگی خود به کار بندد، در مرحله آخر مجهز به نیرومندترین سلاح هستی و نیستی می‌شود که همان محبت است.

اکنون در وادی یا منزل نهم قرار داریم. هشت منزل را پشت سر گذاشته و هشت سلاح را در کوله‌بار خودداریم. استراتژی دشمن در این وادی متفاوت‌تر و قدرتمندتر از هشت مرحله قبل خواهد بود. اگر به خاطر داشته باشید در منزلگاه قبل از جانب استاد فرمانی با این مضمون صادر شد که‌ای مسافر؛ حرکت کن که با حرکت راه خود نمایان می‌شود. شاگرد بدون چون‌وچرا اطاعت امر کرده و حرکت خود را آغاز می‌کند.

باگذشت مدت‌زمانی، فرمانی با این مضمون به گوش می‌رسد که‌ای مسافر؛ به یاد داشته باش که وقتی نیرویی از کم شروع بشود و به درجه بالا و بالاتر برسد، نقطه تحمل پیدا می‌شود.

منظور از این پیام چیست؟ در این سرزمین جدید مگر ممکن است با چه هیولایی مواجه شوم که استاد برای غلبه بر آن این سلاح را در اختیار من قرار داده است؟ چرا بعد از حرکت، این پیام صادر شد؟ اندکی صبر...

در وادی گذشته، دستور داده شد که حرکت کن؛ حرکت در چه جهتی؟ برای نیل به چه مقصودی؟ با چه هدفی؟

شخصی در ابتدای دوراهی زندگی، مسیر چپ یا فسق و فجور و تاریکی‌ها را برمی‌گزیند. زمانی که در ابتدای مسیر قرار دارد، هیچ سختی و تاریکی به چشم نمی‌خورد. همه‌چیز خوش و خرم است. ولی با حرکت، راه نمایان می‌شود. به‌تدریج تمام رذایل و بدی‌ها را می‌بیند و مانند یک آهنربا آن‌ها را به خود جذب می‌کند. باگذشت زمانی، می‌فهمد که در اعماق تاریکی قرار دارد و خود تبدیل به یک‌قطب ضد ارزشی می‌شود. لحظه‌ای که تصمیم گرفت از این ذلت و عذاب فاصله بگیرد و جهت حرکتش را تغییر دهد، نامش به مسافر تغییر می‌کند.

پس حرکت یک مسافر در جهت سربالایی و صعود، توبه و دوری از ضد ارزش‌ها و رسیدن به نور است.

مسافر با اندکی حرکت رو به بالا، احساس خستگی می‌کند.

اینجاست که نیروهای منفی از تاکتیک خود در این وادی، رونمایی می‌کنند.

القاهای منفی خود را این‌گونه شروع می‌کنند که تو کجا، صعود از یک دره به نوک یک قله کجا؟ همان پایین غرق در لذت ضد ارزش‌ها باقی می‌ماندی اکنون این مصیبت نصیبت نمی‌شد. هرکسی را بحر کاری ساختند، تو که کوهنورد نیستی. رسیدن به خداوند وظیفه پیامبران و انسان‌های از پیش تعیین‌شده است، تو بتوانی زندگی روزمره‌ات را انجام بدهی، گل کاشته‌ای. اصلاً از کجا معلوم تمام این حرف‌ها درست باشد؟ به‌سختی هایی که در صعود می‌کشی نگاه کن، واقعاٌ آیا ارزش دارد؟ خدا را به من نشان بده و...

انسان‌های بسیاری در مقابل این القاهای قدرتمند تسلیم‌شده، می‌شوند و خواهند شد. برگشت از ضد ارزش‌هایی که تبدیل به عادات زندگی روزمره شده‌اند و صعود به قله‌های رفیع خودشناسی و آشنا شدن با انوار الهی، کار هرکس نیست. به قول یکی از عارفان بزرگ، انجام واجباتی که خداوند برای انسان تعیین کرده است، کار زنان و کودکان است. بزرگ‌مردان هم واجبات را در این راه پرفرازونشیب انجام می‌دهند، هم مستحبات را.

و به قول سردار، همه انسان‌ها تصور می‌کنند بهترین راه، کوتاه‌ترین راه است. درنتیجه به‌درستی و یا به نادرستی آن تفکر ندارند. راهی را می‌روند که زودتر به خواسته‌های خود برسند. لذا، مشق‌هایشان همیشه ناتمام و بی‌محتوا باقی می‌ماند و مجبورند دوباره بنویسند.

پیامی که استاد در بدو ورود به این سرزمین در گوش جان زمزمه می‌کند، بهترین و مؤثرترین سلاح برای غلبه یافتن بر القاهای قدرتمند دشمن است. ای مسافر هرگاه خسته شدی به خاطر بیاور که وقتی نیرویی از کم شروع بشود و به درجه بالا و بالاتری برسد، نقطه تحمل پیدا می‌شود.

یعنی هر چیزی که در هستی به چشم می‌خورد دارای ظرفیت و نقطه تحملی است. اگر امروز یک متر صعود کرده‌ای، به مسافت طولانی راه نیندیش. به القاهای منفی دشمن اهمیتی نده؛ و مطمئن باش که با تکرار و تمرین، نیروی کمی که در وجودت قرار دارد، رشد کرده و به درجه‌های بالاتری می‌رسد درنتیجه باعث می‌شود ظرفیتت رشد کند و فردا با تعجب خواهی دید که دو متر صعود کرده‌ای. پس‌فردا، سه متر. روز اول، در باورت هم نمی‌گنجید که روزی بتوانی در یک روز سه متر صعود کنی ولی با تکرار و تمرین، توانستی.

نکته‌ای که در این منزل بایستی آموخته شود همین است که ظرفیت و نقطه تحمل، قابلیت جابجایی دارد و قرار نیست تا ابد به یک صورت ثابت باقی بماند. یک مسافر می‌تواند از این آموزه، در مسیر زندگی استفاده‌های بسیاری کند. به‌شرط اینکه فراموشش نکند و در سختی‌ها و زیر فشار القاهای منفی بتواند آن را به خاطر بیاورد.

نقطه تحمل و گنجایش و ظرفیت، هم در جهت منفی و ضد ارزش‌ها قابلیت رشد دارد و هم در مسیر مثبت و ارزش‌ها. ولی بین این دو یک تفاوت اساسی و عمده وجود دارد و آن این است که اگر شخصی بخواهد در جهت منفی این ظرفیت را افزایش دهد، نیازی به هیچ آموزش و آگاهی و دانایی نیست. کافی است نظاره‌گر یک فردی باشیم که به‌تازگی مصرف مواد مخدر را شروع کرده است. بعد از گذشت مدت‌زمانی کم، تبدیل به یک معتاد قهار و چیره‌دست با مصرف انواع و اقسام مواد مخدر با دوزهای بالا می‌شود.

ولی آیا این فرد در همین زمانی که طی شد، می‌تواند تمام آثار بد و ضد ارزش‌هایی را که به‌واسطه زندگی در تاریکی گریبانش را فراگرفته است را، پاک کند و تبدیل به یک شخص سالم شود؟

صعود کردن به‌مراتب بسیار سخت‌تر از سقوط کردن است.

شخصی را تصور کنید که انجام عملی ضد ارزشی مانند دروغ گفتن، برایش تبدیل به یک عادت شده است. خیلی راحت به تعداد زیاد دروغ می‌گوید. حال به این فرد بگویید سعی کن یک روز دروغ نگو و دوباره از فردا شروع کن. محال است که بتواند. این شخص برای اصلاح خود نیاز به تفکر، تجربه و آموزش دارد و بایستی درزمینهٔ افزایش دانایی خود تلاش و کوشش کند.

برای سقوط از یک کوه هیچ‌چیزی نیاز نیست. ولی برای صعود شخص بایستی لوازم مخصوص و علم و دانایی مخصوص صعود کردن را داشته باشد.

توبه و بازگشت از ضد ارزش‌ها، در تمثیل همان بالا رفتن از کوه خودشناسی است؛ و برای رسیدن به این هدف، شرط لازم و اساسی استفاده از قانون همین وادی است. به عبارتی بایستی حس و نیروی کمی را که در جهت انجام ندادن ضد ارزش‌ها در حال جوشیدن است را رفته‌رفته و به‌صورت تدریجی افزایش داد تا نقطه تحمل در آن مورد خاص افزایش پیدا کند.

احیا یعنی باز توانی در ابعاد مختلف و تثبیت آن‌که این امر در کنگره به زیبایی اجرا می‌شود. تمام مصرف‌کنندگان مواد مخدر با هر سن و تخریبی، با روش درمانی کنگره، قابلیت نو شدن در تمام ابعاد رادارند. برای مثال اگر حافظه ضعیفی دارید و نمی‌توانید جملات وادی‌ها را حفظ کنید و یا مطالبی را که در سی‌دی‌ها گوش می‌دهید به خاطر بسپارید، به‌هیچ‌عنوان تسلیم القاهای نیروهای منفی نشوید و از قانون همین وادی برای بالا بردن ظرفیت حافظه استفاده کنید.

هیچ استادی یک‌شبه مسلط به علم کنگره نشده است. تنها تفاوتی که باعث می‌شود از دونفری که به کنگره آمده‌اند، یکی هیچ‌چیزی یاد نمی‌گیرد ولی یکی دیگر به مرحله استادی می‌رسد، این است که یکی از آن‌ها قوانینی که در غالب وادی‌ها آموزش داده می‌شود را باجان و دل می‌پذیرد و آن‌ها را انجام می‌دهد ولی آن‌یکی در برابر القاهای شیطانی تسلیم می‌شود زیرا سلاحی برای جنگیدن با آن‌ها در دست ندارد.

افزایش ظرفیت و گنجایش هم در صور آشکار وجود دارد و هم در صور پنهان؛ یعنی از این قانون می‌توان هم برای بالا بردن بازده چیزی یا شخصی در صور آشکارش استفاده کرد و هم در صور پنهانش؛ برای نیل به این مقصود حتماٌ بایستی این دو اصل موردتوجه قرار بگیرند:

تکرار منظم موضوع موردنظر

در نظر گرفتن و رعایت طول زمان یا گذشت زمان

پیشنهاد می‌شود برای درک کامل این قانون حتماٌ مبحث وادی نهم از کتاب عشق نوشته آقای مهندس دژاکام را مطالعه کنید.

نوشته‌شده به دست: سینا مخلصی

لژیون: سینا مخلصی

تاریخ: 1396/2/22

نمایندگی: حکیم هیدجی


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات، دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه همسفر موسی پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 08:42
سلام خسته نباشید وخدا قوت به این همه انرژی ونیروی قوی بسیار زیبا وعالی بود سپاس
یاسمن نوری شنبه 23 اردیبهشت 1396 01:37
با یک دید کلی ، مسیرهمه ی آموزش های کنگره 60 به یک مقصد میرسد که آن دوری از ضد ارزش ها برای دستیابی به آرامش است ؛ این مهم انجام نمی گیرد مگر با بالارفتن نقطه تحمل در برابر آن.
یکی از نشانه های سفر درونی موفق در کنگره، تغییر نقطه تحمل،ظرفیت و گنجایش ( با مفهوم رشد) می باشد.
با تشکر از نویسنده ی محترم.
جمعه 22 اردیبهشت 1396 21:50
سلام خدا قوت آقا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: