عدالت، آیا همه افراد در کنگره با هم برابرند؟
جمعه 20 مرداد 1396 ساعت 07:51 | نوشته ‌شده به دست سینا مخلصی | ( نظرات )

عدالت، آیا همه افراد در کنگره با هم برابرند؟

هرکسی که عضوی از کنگره است می تواند به درون خود رجوع کند و با اندکی تفکر، نعماتی را که از کنگره دریافت کرده است را بشمارد و نقص ها و حفره هایی که دارد را با بودن در کنگره پر کند. یکی از مهمترین نعمت هایی که بنده از کنگره دریافت کردم، یاد گرفتن معانی درست و صحیح برخی مفاهیم که در زندگی روزمره به کرات استفاده می کنیم، است مانند عدالت.

تا قبل از آشنا شدن با کنگره تعریف درستی از عدالت نداشتم. گمان می کردم عدالت یعنی بطور مساوی از چیزی به همه افراد رسیدن. برای مثال من صاحب شرکتی هستم و می خواهم حقوق ماهیانه کارکنان را پرداخت کنم. آیا این که به همه افراد و کارکنان اعم از کوچک و بزرگ، حقوق مساوی پرداخت کنم، صحیح و عدالت است؟ یا که به هرکسی متناسب با مدت زمان، کار و تلاشی که انجام داده است، حقوقی پرداخت شود می توان گفت که عدالت به درستی انجام شده است؟

مسلماً عقل سلیم می گوید که مورد دوم صحیح است. چون در غیر این صورت ممکن است شخصی اصلا تلاش و کوششی نکند و شخصی خودش را وقف کار کند و در نهایت هر دو به یک میزان پاداش دریافت کنند که در این صورت به وضوح در حق نفر دوم اجحاف شده است. پس با توجه به این مثال دانستیم که عدالت به مساوات نیست.

عدالت یعنی هرچیزی را در جای مناسب خود قرار دادن. عدالت یعنی شخصی پولدار باشد و شخصی بی پول. شخصی دانا و شخصی نادان. شخصی حالش خوش باشد و شخصی حالش خراب. شخصی به درمان برسد و شخصی همچنان مصرف کننده باقی بماند. عدالت یعنی نوزادی به هنگام به دنیا آمدن معلول باشد و نوزادی دیگر سرشار از استعدادها و زیبایی های ظاهری.

اگر به تمام هستی با دیده باز بنگریم به آسانی خواهیم دریافت که عدالت خداوندی همیشه برقرار است و به راستی که خداوند تنها عادل مطلق است. ممکن است برای کسی سوال پیش بیاید که چرا شخصی برای مثال در خانواده ای پولدار به دنیا آمده و شخصی در خانواده ای 10 نفره که همه اعضای آن هم مصرف کننده هستند و محتاج نان شب؟ و با خود سریعاً بگوید که این چه عدالتی است؟

طبق آیه شریفه، "لَیسَ للانسانِ الّا ماسَعی" انسان هیچ نیست مگر سعی و تلاش خودش. از آن جایی که وعده و سخن خداوند هیچگاه دروغ نمی باشد به راحتی می توان این گونه نتیجه گیری کرد که هر دوی این ها، خود با تلاش و کوششی که داشته اند این زندگی ها را برای خود انتخاب کرده اند.

زمین، بستر است. هرکسی که دانه ای در آن بکارد چه شر، چه خیر بالاخره نتیجه و ثمره اش را خودش برداشت خواهد کرد. دانه ای پس از قرار گرفتن در بستر یکسال بعد نتیجه می دهد، دانه ای 20 سال بعد و ممکن است دانه ای کاشته شود ولی عمر زمینی شخص کفاف ندهد که بخواهد نتیجه و میوه ی تلاش و کوشش خودش را برداشت کند. آیا در این صورت تمام زحماتش به هدر می رود؟ اگر این گونه باشد آیا می توان گفت خداوند عادل است؟

از آن جایی که خداوند عادل مطلق است، اجازه نمی دهد که تلاشش بی ثمر باشد، پس سیستمی طراحی کرده است به نام کارما یا همان تقدیر. تقدیر یعنی عین عدالت. به مفهومی دیگر تقدیر که به آن کارما هم گفته می شود ابزاری است که به کمک آن خداوند عدالت را بدون کم و کاستی در سراسر جهان هایش به اجرا در می آورد. برای کارما، زمان و مکان شخص اهمیتی ندارد. و هیچ کسی نمی تواند از چنگال این قانون قدرتمند فرار کند. حتی مرگ هم نمی تواند شخص را از کارماهایش پنهان کند. چون تقدیر یا کارما مانند تیری است که از چله رها شده و بالاخره به شخص اصابت می کند. ممکن است زمانش به تاخیر بیفتد ولی به هرحال برخورد صورت خواهد گرفت تا عدالت به اجرا در آید.

حال چه کسی با این کمان هدفگیری می کند و این تیر را از چله رها می کند؟ شکارچی هیچ کسی نیست جز خود شخص. انسان در هر لحظه با اعمال و رفتارش مدام درحال پرتاب کمان هایی به سوی خودش است، چه خیر و چه شر. اگر فردی در خانواده ای پولدار به دنیا می آید، و شخصی در خانواده ای فقیر، این انتخاب و ثمره و میوه خود آن هاست و خداوند در این امر دخالتی نمی کند.

متاسفانه بزرگترین مشکلی که انسان امروزه با خداوند دارد و روز به روز باعث دور شدنش از خداوند می شود، این است که محدوده وظایف خود و محدوده وظایف و عملکرد خدایش را نمی داند و از روی ناآگاهی تصور می کند هر اتفاقی که برایش می افتد خواست خداوند است و یا خدا با وی مشکل شخصی دارد!! آگاه نیست که مسبب تمام این اتفاقات خوب یا بد خودش است. بدرستیکه در مسائل حیاتی به خداوند مسئولیت دادن یعنی سلب مسئولیت از خویشتن ( وادی چهارم )

عدالت یعنی من اگر ذره ای تلاش می کنم، مزد تلاشم را دریافت می کنم و شخصی که تلاش نمی کند، مزدی دریافت نخواهد کرد. شخصی بصورت پیوسته تلاش می کند کارهایی که راهنما و کنگره از وی می خواهد را بی چون و چرا انجام دهد و از آموزش ها غافل نباشد ولی شخصی فقط به خوردن شربت بسنده می کند. هر دو به رهایی می رسند ولی حال خوش این کجا و آن کجا؟! شخص دوم بدون هیچ تلاشی سفر کرده ولی شخص اول خودش را وقف درمانش کرده است. نهایاتاً هر دو بعد از رهایی ثمره خود را خواهند دید. آیا هر دو به یک میزان برداشت خواهند کرد؟

همه افراد در کنگره با هم برابر نیستند. چون اگر در غیر این صورت باشد، عدالت در کنگره به درستی به اجرا در نیامده است. برابری که در این دستور جلسه از آن سخن به میان آمده، بر مبنای دانایی شخص است. چون تمام تلاش کنگره در این است که انسان با افزایش دانایی از بزرگترین دشمنش که جهل اوست، فاصله بگیرد. آیا همه افراد در کنگره از نظر دانایی که رکن اصلی درمان است، با هم برابرند؟ جوابش مانند روز روشن است.

شخصی دیده بان می شود، شخصی ایجنت، راهنما، کمک راهنما، مرزبان، نگهبان، استاد، دبیر، مسئول نشریات، مسئول OT، مسئول وبلاگ، سفر دومی، و شخصی سفر اولی. چه چیزی در بین این افراد با هم متفاوت است؟ آیا میزان پولی که در بانک دارند باعث تفاوت آن ها شده یا مدرک تحصیلیشان؟ یا سمت و اعتباری که در دستگاه های دولتی دارند؟ 2 نفر با هم وارد کنگره می شوند و سفر خود را شروع می کنند. چرا بعد از 10 سال یکی از آن ها دیده بان می شود و دیگری یک سفر دومی ساده؟

معیاری که باعث ایجاد این تفاوت در جایگاه می شود، هیچ چیزی نیست جز میزان دانایی و تبدیل آن به دانایی موثر. سفر اولی که برای رسیدن به دانایی تلاش می کند با سفر اولی که تلاشی ندارد، امکان ندارد برابر باشد. و در نهایت پاداشش را که رسیدن به حال خوش است را دریافت خواهد کرد. پس همان گونه که عدالت در سراسر جهان در حال به اجرا در آمدن است، این امر در کنگره هم مستثنی نیست. و اگر کنگره را مانند شرکتی که در اول مثالش را زدیم درنظر بگیریم، مدیر شرکت به شخصی که تلاش و کوشش بیشتری داشته، حقوق بیشتری می دهد. اگر شخصی درمان می شود و شخصی نمی تواند حتی یک پله کاهش داشته باشد، یعنی عین عدالت

با احترام؛ سینا مخلصی     

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسات هفتگی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
علی محسنی شنبه 21 مرداد 1396 22:08
سلام و خدا قوت به شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: